Czy wiesz, że... Czyli o ciekawostkach związanych z budżetem obywatelskim

  • Kurier Poranny
W edycji białostockiego budżetu obywatelskiego na 2018 roku pojawiły się dwa pomysły, które wywołały sporą dyskusję. Pierwszy zgłosił Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej. Jego członkowie stwierdzili, że przed budynkiem białostockiego magistratu powinien stanąć Monolit Straconych Szans.

Tomasz Mikulicz

Będzie symbolizował kluczowe dla rozwoju miasta inwestycje, których nie udało się w ostatnich latach zrealizować, jak np. dokończenie obwodnicy miejskiej – mówił Jan Walczuk z instytutu.

Projekt ten nie został dopuszczony do głosowania. Tak samo jak pomysł białostockiego dziennikarza, który chciał ustawienia w przestrzeni miejskiej pomnika... traktora. Skoro już jesteśmy przy pomnikach, warto wspomnieć o projekcie sprzed trzech lat - który dla odmiany został dopuszczony do głosowania - postawienia w Białymstoku pomnika śledzia. - To na pewno bardzo sympatyczny pomysł. Przy takim pomniku mogłyby się odbywać jakieś imprezy kulinarne. Myślę, że zainteresowalibyśmy tym ogólnopolskie media - mówił w 2015 roku Wojciech Koronkiewicz, ówczesny radny SLD.

Projekt nie uzyskał jednak dostatecznej liczby głosów, więc przepadł. Będzie za to realizowany inny pomysł na upiększenie przestrzeni miejskiej. Otóż w ramach projektu Białystok WidziMisie zgłoszonego w 2017 roku w Białymstoku będą ustawione figurki misi. Równie ciekawym pomysłem jest to, by na Rynku Kościuszki stanął... pręgierz. Ma być realizowany w ramach projektu: Spadek po Janie Klemensie Branickim. Pręgierz stał bowiem na białostockim rynku w czasach Branickich.

Zobacz koniecznie: budzetalert.pl
oraz
Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Budżet alert

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości